GEN-IAL QuickGEN til hurtig DNA-ekstraktion via centrifugering. Lysis og PCR i ét trin. Perfekt til drikkevarer, kolonier og svaberprøver.
GEN-IAL QuickGEN er en hurtig og effektiv metode til DNA-ekstraktion af bakterier og gær i drikkevarer som øl og vin – uden behov for pre-inkubering. Metoden kombinerer lysis og PCR i ét trin, hvilket sparer tid og reducerer risikoen for kontaminering.
Velegnet til både pre-inkuberede og ikke-pre-inkuberede prøver, kolonier fra agarplader, svaberprøver og væsker. Ideel til laboratorier, der kræver hurtige og pålidelige resultater.
| Artikelnummer | Q002 |
| Testformat | 50–100 ekstraktioner |
| Prøveforberedelse | Centrifugering af 1–30 ml prøve |
| Fordele | ↗ Ingen DNA-tab ↗ Hurtig og nem håndtering ↗ Minimal kontaminationsrisiko ↗ Lysis og PCR i ét trin |
| Matrix | Drikkevarer, vand |
Er du interesseret i dette produkt?
Er du interesseret i dette produkt?
For at give de bedste oplevelser bruger vi og vores partnere teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver samtykke til disse teknologier, kan vi og vores partnere behandle personoplysninger som f.eks. browseradfærd eller unikke ID'er på dette websted og vise (ikke-)personlige annoncer. Hvis du ikke giver samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det påvirke visse funktioner negativt.
Klik herunder for samtykke til ovenstående eller vælge delvist samtykke. Dine valg vil kun blive anvendt på dette websted. Du kan ændre dine indstillinger når som helst, herunder også tilbagekalde dit samtykke, ved at bruge knapperne i Cookie Politikken, eller ved at klikke på 'Administrer indstillinger' knappen i bunden af skærmen.